agrocentrumpraca

środa, 08 czerwiec 2016 06:50

Zabezpiecz swój rower

Nadeszła wiosna. Ta pora roku rozpoczyna sezon rowerowy. Wielu białostoczan wybiera właśnie ten rodzaj lokomocji. Pamiętajmy – nigdy nie zostawiajmy swojego niezabezpieczonego jednośladu nawet na przysłowiową chwilę, gdyż staje się on wtedy bardzo łatwym łupem złodzieja. Mundurowi apelują o ostrożność i radzą, co zrobić by ograniczyć ryzyko utraty jednośladu.

Czy warto oznakować rower?

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji.

Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Czy rower jest bezpieczny w piwnicy?

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce, gdzie w nocy rzadko ktoś zagląda, a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka nie stanowią poważnej przeszkody dla złodzieja. Z reguły ma on dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając rower tam lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, zadbaj o niego i przypnij go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Im większa liczba zabezpieczeń do pokonania, tym dłuższy czas jest potrzebny sprawcy na dokonanie kradzieży i większe szanse, że ktoś usłyszy odgłosy piłowanych, czy rozcinanych zabezpieczeń. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć, jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego. Co roku policjanci są informowani także o kradzieżach rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić go przed złodziejem.

Gdzie zostawić rower w mieście?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Jak przypiąć rower?

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważaj także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby. Złodzieje nie gardzą nawet dobrymi siodełkami, czy kołami, które coraz częściej są montowane za pomocą szybkich zacisków pozwalających je sprawnie zdemontować.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:

- przyjedź rowerem;

- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem;

- musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające zakup roweru.

źródło – KMP w Białymstoku – www.podlaska.policja.gov.pl

Pogoda w Bielsku Podlaskim

nowator2018w24a
© 2015 Portal Bielski24. All Rights Reserved. Wdrożenie Kamaxmedia

Please publish modules in offcanvas position.